Biuro rachunkowe Białołęka

Biuro Rachunkowe Zielona Białołęka tel. 22 371 87 21.

Białołęka, druga co do powierzchni dzielnica Warszawy, jej łączna powierzchnia lekko przekracza 73 kilometry kwadratowe.

Historia Białołęki zaczyna się w roku 1425 gdy to powstała na prawie chełmińskim. Wówczas była wsią, której większą powierzchnię zajmowały pola uprawne. W roku 1656 w skutek wojny o Warszawę, Białołęka została spalona. Po tym następnych latach ilość domów znajdująca się na jej terenie wynosiła 38 natomiast do roku 1789 prawie podwoiła się ta ilość. Co ciekawe w roku 1831 na terenach Białołęki miejsce miała bitwa między armią Polską a Rosyjską. W XIX wieku na obrzeżach Białołęki zaczęły powstawać osiedla i folwarki, których nazwy można usłyszeć do dziś. Takimi folwarkami były: Aleksandrów, Brzeziny, Annopol, Konstantynów, Marywil, Różopole i Ustronie. W 1938 ludność Białołęki liczyła sobie 600 mieszkańców.

Historia obecnej Białołęki zaczyna się natomiast w 1951 kiedy to została przyłączona do Warszawy jako trzecia największa Gmina Warszawy.
Obecnie Białołęka jest jedną z najmłodszych dzielnic Warszawy, 60% jej mieszkańców to młodzież i dzieci, a najwięcej mieszkańców liczy sobie osiedle Nowodwory. Niedaleko Nowodworów znajduję się Tarchomin, którego budowa ruszyła w latach 70 XX wieku. Oba osiedla usytuowane są wzdłuż Wisły.

Warto również wspomnieć o osiedlach takich jak Brzeziny które graniczą z Tarchominem a ciekawym obiektem na terenie Brzezina są ruiny cmentarza kolonistów niemieckich.
Z Brzezinami graniczą również Lewandów i Grodzisk. Lewandów graniczy z Markami a do warszawy został przyłączony dopiero w 1977. Grodzisk nie wyróżniałby się niczym wyjątkowym gdyby nie dwa ciekawe obiekty znajdujące się przy ulicy Głębockiej.
Pierwszym obiektem są dwa dęby szypułkowe, które zostały wpisane na listę pomników przyrody. Drugim interesującym obiektem jest natomiast zabytkowy kościół Św.Michała Archanioła.
Jego historia zaczyna się w 1717 gdy został to zbudowany. W 1734 kościół otrzymał dwa spiżowe dzwony kościelne. Od 1811 kościół miał cztery ołtarze z wizerunkami Matki Boskiej, św.Michała, św.Antoniego i św.Jana. Podczas II wojny światowej kościół został uszkodzony a jego remont miał miejsce w 1950.
Kąty Grodziskie sąsiaduje z Grodziskiem i Brzezinami, do Warszawy zostały przyłączone w 1976.

Na przestrzeni ostatnich lat Białołęka bardzo się  rozbudowała. Powstają tutaj nowe osiedla, domy rodzinne, infrastruktura miasta. Obecnie dużą popularnością cieszą się osiedla usytuowane wzdłuż kanału żerańskiego. Mają one dobrą lokalizację jeżeli mowa o komunikacji miejskiej jak i o dostępie do trasy S8 czy wisłostrady. Co do komunikacji miejskiej, niedaleko znajduję się pętla autobusowa jak i tramwajowa tuż obok słynnego FSO Żerań. Bardziej wysunięta na północ część Białołęki charakteryzują się mniejszym zaludnieniem.
Białołęka mimo ogromu zielonych terenów nie uchroniła się jednak od obiektów przemysłowych, mianowicie na jej terenie przy ulicy Modlińskiej znajduję się elektrociepłownia Żerań, która zajmuje drugie miejsce jeżeli mowa o wytwarzanym ciepłu w Warszawie.

 

Script logo